מהי ברית המועצות? איפה היא הייתה? מתי התפרקה?

תאריך הפרסום 08/03/2024 / מושגים / מדינות

ברית המועצות (Soviet Union) הייתה מדינה חוצת יבשות שהשתרעה על פני מרבית אירואסיה מ-1922 עד לדצמבר 1991, אז התפרקה ל-15 מדינות עצמאיות שרוסיה היא הגדולה מביניהן.


ברית המועצות הייתה מדינה יורשת של האימפריה הרוסית. זה היה באופן נומינלי איחוד פדרלי של 15 רפובליקות לאומיות, שהגדולה והמאוכלסת שבהן הייתה הרפובליקה הרוסית, אך בפועל הן ממשלתה והן כלכלתה היו ריכוזיות מאוד עד שנותיה האחרונות. כמדינה חד-מפלגתית שנשלטה על ידי המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, היא הייתה מדינת דגל קומוניסטית.

שורשיה של המדינה היו במהפכת אוקטובר של 1917, שבה הפילו הבולשביקים את הממשלה הזמנית הרוסית שהתגבשה מוקדם יותר באותה שנה בעקבות מהפכת פברואר שפיזרה את האימפריה הרוסית. הממשלה החדשה, בראשות ולדימיר לנין, הקימה את הרפובליקה הסובייטית הפדרטיבית הסוציאליסטית הרוסית (RSFSR), המדינה הסוציאליסטית הראשונה בעולם.

לאחר מותו של לנין ב-1924 בחור גרוזיני צנוע בשם יוסף סטלין גרף את השלטון במדינה והפך עם השנים לדיקטטור נוראי. הוא שלט במדינה תוך כדי דיכוי האופוזיציה והוצאות להורג המוניות.

אחרי מותו של סטלין בשנת 1953 המשטר בברית המועצות הפך למתון יותר, מה שלא הפריע למנהיג ניקיטה חרושצ'וב להביא את העולם לסף מלחמה גרעינית בשנת 1962.

בשנת 1985 מנהיג צעיר בשם מיכאל גורבצ'וב עלה לשלטון והתחיל ברפורמות משמעותיות במדינה. ברית המועצות הפכה למדינה כמעט דמוקרטית, מה שאיפשר למדינות הבלטיות לשאוף לעצמאות מברית המועצות. סדרה של שאיפות לאומיות אלה בתוספת של קשיים כלכליים הביאו להתפרקות ברית המועצות בשנת 1991.


אהבתם את התשובה? אנא שתפו אותה עם החברים!
שתפו בפייסבוק
שתפו בווטסאפ
שתפו בטלגרם

© 2024  אתר השאלות  כסף פוליטיקה היסטוריה מקומות מושגים אנשים ספורט טבע בריאות