מהי בינה מלאכותית? נסביר את המושג במילים פשוטות!

תאריך הפרסום 30/11/2023 / מושגים
מהי בינה מלאכותית? בוא הנה בן אנוש, אני אסביר לך במילים פשוטות!

בינה מלאכותית (Artificial Intelligence) היא ניסיון ללמד מחשבים לתפוס, לנתח ולהוציא מידע כאילו יש למכונות האפורות וחסרות הנשמה הללו אינטליגנציה אנושית.


להלן דוגמאות למשימות שהבינה המלאכותית מבצעת בהצלחה כבר היום:


1) זיהוי דיבור ותרגום
2) ראייה ממוחשבת
3) תרגום טקסט
4) קבלת החלטות מומחה, כמו גם
5-10) הרבה הרבה יותר.

בינה מלאכותית נמצאת כיום בשימוש נרחב במנועי חיפוש והמלצות, תוכניות זיהוי דיבור אנושיות, מכוניות בנהיגה עצמית, כלים יצירתיים כמו ChatGPT, קבלת החלטות אוטומטיות ותחרויות שחמט ו-Go. ככל שהמכונות הופכות לחכמות יותר, משימות שנחשבו בעבר "אינטליגנטיות" אינן נכללות לעתים קרובות מההגדרה של AI. תופעה זו ידועה בשם "אפקט בינה מלאכותית". לדוגמה, זיהוי תווים אופטי מודר יותר ויותר ממה שנחשב בינה מלאכותית והופך לטכנולוגיה שגרתית.

בינה מלאכותית נוסדה כדיסציפלינה אקדמית בשנת 1956, ומאז היא חוותה כמה גלי עניין ואחריהם אכזבה ואובדן מימון, שכונה "חורף בינה מלאכותית". אחרי החורף הגיעו אביבים וקאמבקים חדשים, הצלחה חדשה ומימון מחודש. בשנת 2022, אביב כזה התרחש הודות לעלייה בפופולריות של תוכנית ChatGPT - אפליקציה שנותנת תשובה "אנושית" אינטליגנטית, מנוסחת ומקיפה לכל שאלה אנושית. שיט, היא אפילו כותבת שירה ומחזות!

גישות רבות ושונות נוסו ונדחו במחקר בינה מלאכותית, כולל מודלים מוחיים, מודלים של פתרון בעיות אנושיות, לוגיקה פורמלית, מסדי נתונים גדולים וחיקוי התנהגות של בעלי חיים.

בעשורים הראשונים של המאה ה-21, תחום הבינה המלאכותית נשלט על ידי למידת מכונה מתמטית וסטטיסטית. שיטה זו זכתה להצלחה רבה וסייעה בפתרון בעיות מורכבות רבות בתעשייה ובמדע. למידת מכונה היא אלגוריתם שבאמצעותו תוכנית לומדת לתת תשובות מדויקות יותר ויותר לשאלות המוצגות. התברר שמחשבים הם תלמידים טובים למדי! לפחות הם לא מדלגים על שיעור כמוך.


אהבתם את התשובה? אנא שתפו אותה עם החברים!
שתפו בפייסבוק
שתפו בווטסאפ
שתפו בטלגרם

© 2024  אתר השאלות  כסף פוליטיקה היסטוריה מקומות מושגים אנשים ספורט טבע בריאות